Last but not least w roku ZOZI: Château de Roquefort Gueule de Loup 2019

Prowansalska czerwień w sam raz na ten dziwny, dziwny czas między świętami a Nowym Rokiem, kiedy do końca nie wiadomo, „jaki dzień i jaka godzina”.

Zgodnie z opisem producenta na kontretykiecie, to nie jest seriozne wino, ale trochę nie wyobrażam sobie, aby wino, któremu tak blisko jest do Lazurowego Wybrzeża, kazało się nad sobą modlić i medytować. To znaczy, wyobrażam sobie, i z pewnością znalazłoby się parę poważniejszych przykładów, ale nie tym razem. Gueule de Loup to wino, nad którym nie trzeba się głęboko zastanawiać, ale którym należy się po prostu cieszyć.

Co wcale nie oznacza, że w butelce zastaniemy prościznę, która nie zasługuje na żadną wzmiankę. Zdecydowanie jest tu się czym cieszyć! Ten i kupaż grenache noir (80%), cinsault (10%) i cabernet sauvignon (10%) pachnie przykurzoną jeżyną z jakże prowansalskim akcentem w postaci subtelnego aromatu lawendy. W ustach taniny atakują przez krótką chwilę, aby zaraz ustąpić rozpływającej się po całej jamie ustnej miękkiej materii wina. Materia zaś jest atramentowa, nie pieści owocem, choć on – leśny i raczej ciemny – z pewnością tam jest. Pieprz i lukrecja przyjemnie przyprawiają całe to danie, a wszystko podkręca odświeżająca kwasowość.

Château de Roquefort Gueule de Loup 2019
Château de Roquefort Gueule de Loup 2019 / fot. Iza Popko

Wino powstało z winogron pochodzących z krzewów w wieku od 20 do 40 lat. Te zaś rosną sobie na łagodnym zboczu, na wysokości prawie 400 m n.p.m., gdzie wysoko uwapniona glina miesza się z fragmentami skał, między innymi krzemieniem.

Jak zaleca producent, po prostu otwórzcie i wypijcie sobie to wino. Nieśpiesznie, w towarzystwie albo bez niego. Do filmu albo do Waszego ulubionego comfort food, albo do wszystkiego na raz. Gueule de Loup sprowadza do Polski Vininova.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: