„Cierpka jak agrest, słodka jak bez”, czyli wino dla Yennefer  ~  Hannes Sabathi Sauvignon Blanc Gamlitz Südsteiermark DAC 2019

Ten cytat z pewnością doskonale pamiętają fani gry „Wiedźmin” (część III, „Dziki Gon”). Znają go nawet ci, którzy nigdy w nią nie grali – na przykład ja. Wiadomo bowiem, że „Dziki Gon” obfituje w mnóstwo momentów smakowitych nie tylko dla graczy. Cytat to fragment refrenu poruszającej ballady, a agrest i bez odnoszą się do zapachu, z którego czarodziejka Yennefer uczyniła swój znak rozpoznawczy. Po długich poszukiwaniach chyba znalazłam wino, które mogłoby przypaść jej do gustu.

Balladę pt. „Wilcza zamieć” napisała trubadurka Priscilla. Wykonała ją w karczmie, w często pomijanym przez graczy fragmencie gry, wzruszając wszystkich biesiadników do łez. Utwór opowiada o trudnej miłości Geralta do Yennefer, o niepewności, o ostatnim życzeniu wiedźmina i o konsekwencjach jego wypowiedzenia.

„Nie wiem, czy jesteś moim przeznaczeniem,
Czy przez ślepy traf miłość nas związała.
Kiedy wyrzekłem moje życzenie,
Czyś mnie wbrew sobie wtedy pokochała?

Z moich snów uciekasz nad ranem,
Cierpka jak agrest, słodka jak bez.
Chcę śnić czarne loki splątane,
Fiołkowe oczy mokre od łez.”

„Wilcza zamieć”

Nieokiełznana, szorstka i cierpka jak owoc agrestu. Czuła i zmysłowa jak słodka woń bzu. Taka jest Yennefer i taka jest jej miłość.

Jakie wino pijała Yennefer? Wiadomo, że na wystawnych rautach raczyła się winami z regionu Tuissant i z doliny rzeki Alby, raz nawet wizytowała w winnicy Corvo Bianco. Co ciekawe, dzięki szybkiej kwerendzie w internecie dowiedziałam się, że wino to istnieje naprawdę i jest dostępne w Polsce. Pochodzi z Sycylii i produkuje je Duca Di Salaparuta. Aczkolwiek nie piłam, więc nie wiem, czy polecam.

Ale wracając do flaszki dla Yen. Poszukiwania wina, które będzie najlepiej korespondować z ikonicznym zapachem czarodziejki, trwały dobre parę miesięcy. Od początku wiedziałam, że będzie to sauvignon blanc. Aromaty bzu i agrestu często przewijają się przez „nosy’ tych win, ale to właśnie w tym południowostyryjskim sauvignon znalazłam rzadko spotykany mariaż eterycznej finezji i niezwykłej złożoności.

I cóż, nie mam dziś dla Yennefer z Vengerbergu wina Corvo Bianco, tym bardziej nie mam żadnego z powyższych wyimaginowanych regionów winiarskich. Mam natomiast coś absolutnie autentycznego – w każdym tego słowa znaczeniu. Dziś dedykuję Yennefer…

Hannes Sabathi Sauvignon Blanc Gamlitz Südsteiermark DAC 2019

Nuty owego bzu i agrestu grają subtelnie i z niezwykłą czystością, a w tle towarzyszy im symfonia nut wprost z owocowo-warzywnego ogrodu i kwietnej łąki. Aromaty słodkich owoców sadu kontruje gorzka mandarynka, a wszystko przyprawia pokrzywa z odrobiną kopru włoskiego. W ustach wibrująca, choć nie przymilająca się owocowa energia mandarynki i agrestu z powiewem świeżych ziół (mięta). Charakteru i głębi dodaje umamiczna niemal słonawość i stosowna do całej tej złożonej sytuacji kwasowość.

Hannes Sabathi Sauvignon Blanc Gamlitz Südsteiermark DAC 2019
Hannes Sabathi Sauvignon Blanc Gamlitz Südsteiermark DAC 2019
Hannes Sabathi Sauvignon Blanc Gamlitz Südsteiermark DAC 2019 / zdj. dzięki uprzejmości producenta

To nie jest łatwe, owocowe sauvignon blanc dla każdego. Dzieje się w nim bardzo wiele, jest wielowarstwowe i momentami zaskakujące. Zupełnie jak wielka miłość, której każdy się trochę boi, ale którą w głębi duszy tak naprawdę każdy chciałby przeżyć.

Tego wina spod ręki działającego w południowej Styrii (i kultowego w pewnych kręgach) winiarza Hannesa Sabathiego raczej w Polsce nie znajdziecie, o ile na import nie zdecydowały się w ostatnim czasie chłopaki z Winemates. Ja spróbowałam go w trakcie zdalnej degustacji zorganizowanej przez Austrian Wine.

W portfolio Winemates znajdziecie inne sauvgnon blanc Sabathiego – o zbliżonym, choć nie tak złożonym i wyrazistym profilu, jak mój dzisiejszy bohater.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: