Mâcon-Loché prawie en primeur ~ Clos de Rocs En Près Forêt Mâcon-Loché AOP 2019

W moje ręce ten biały burgund wpadł na krótko przed oficjalnie opublikowanymi werdyktami najpotężniejszych winopisarzy tego świata na temat jakości win z Burgundii z rocznika 2019. Jak się okazało, ów wpadnięty burgund z Mâcon stał się kolejnym dowodem na to, że rocznik 2019 był łaskawy dla winiarzy.

Aby kupcy win burgundzkich wiedzieli, w co zainwestować, a w co nie, wpływowi krytycy winiarscy bohatersko zdzierali swoje jamy ustne, degustując multum próbek młodziutkich win prosto z beczek. Ale rocznik ocenić trzeba, bo w Burgundii, jak nigdzie indziej, wszystko zależy właśnie od niego. I od bardzo konkretnej miejscówki.

Odpieczętowałam niedawno butelkę damn good Burgundy, jakby to powiedział agent Cooper, gdyby zamiast americano, raczył się chardonnay z Mâcon. Przemawia więc do nas chwalony przez najpotężniejszych winopisarzy tego świata rok 2019, a także bardzo konkretne pół hektara obsadzone 40-letnimi krzewami chardonnay. Jesteśmy w apelacji Mâcon-Loché, na położonych 230 m n. p. m. piaszczysto-gliniastych glebach bogatych w porozrzucane tu i ówdzie kamulce. Czy muszę wspominać o południowo-wschodniej ekspozycji?

Clos de Rocs En Près Forêt Mâcon-Loché AOP 2019

Pod okiem winiarza Oliviera Giroux nasze chardonnay zostało zebrane ręcznie, po czym delikatnie i nieśpiesznie wytłoczone do stalowych kadzi (90%) i 500-litrowych dębowych beczek (reszta). Kolejne fermentacje – alkoholowa i malolaktyczna – nastąpiły spontanicznie, na rdzennych drożdżach. Obie frakcje wina również dojrzewały oddzielnie, przez 11 miesięcy. Potem już tylko delikatna filtracja, brak klaryfikacji – i do flaszek.

„Drink now”?

Cierpliwi mogą oczywiście poczekać na to wino rok, trzy, a nawet dziesięć. Z pewnością za każdym razem odkryje przed Wami nowe warstwy, których wcześniej nie dało się dostrzec. Za każdym razem będzie opowiadało nieco inną historię. Ale jeżeli otworzycie je za tydzień, również wtedy czeka Was spora satysfakcja.

Na pierwszym planie wyraźnie rysują się aromaty kwiatów sadu, białej moreli z pestką, cytryny, limonki i jabłek Granny Smith. Sporo tu nut trawiastych – w końcu mamy do czynienia niemal z niemowlęciem. W tle delikatny akcent plastra miodu, który w ustach jest już bardziej oczywisty. Fermentacja malolaktyczna i muśnięcie beczki odcisnęły swój ślad, przydając winu nieco maślanych nut i przyjemnej, wygładzonej, zaokrąglonej faktury. Bardzo w stylu Mâcon, jego fani z pewnością będą zadowoleni.

Mnóstwo tu młodzieńczej energii i napięcia, które idą w parze z solidną strukturą. Mamy do czynienia z winem u zarania swoich dziejów, które obliczone są na dobrą dekadę. Tym, dla których bardzo istotny jest kolor tego chardonnay, donoszę, że jest jasny jak włosy Laury Dern, ale nie w „Miasteczku Twin Peaks”, tylko bardziej w „Dzikości serca”.

Mâcon-Loché
Mâcon-Loché
Mâcon-Loché
Clos de Rocs En Près Forêt Mâcon-Loché AOP 2019 / fot. Iza Popko

Autor tego wina, pan Olivier Giroux, posiada 8,6 ha rozsianych w trzech apelacjach Mâcon: Pouilly-Loché, Mâcon-Loché i Pouilly-Fuissé. Jako winiarz jest zdeklarowanym terroirystą i stawia na wina z pojedynczych parceli. Nasze En Près Forêt jest jedną z kilkunastu zamkniętych w butelkach ekspresji owych miejscówek. Pan Giroux nie lubi chemii na żadnym etapie uprawy winorośli i produkcji win.

A po sąsiedzku z utalentowanym panem Giroux mieszkają wspaniali państwo Tripoz. Ich wina polecałam tu i tu.

O wina z winnicy Clos de Rocs pytajcie Wojtka Lutomskiego, który sprowadza je do Polski.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: