Stone Roses ~ Strekov 1075 Porta #4

O ile sporo utworów tego indierockowego zespołu utrzymanych jest w cokolwiek onirycznej stylistyce, to Porta #4, której charakterystykę można sprowadzić do dwóch słow: stone i roses, nie wykazuje żadnych symptomów ospałości. O, nie.

Kamień i róże

To wielowymiarowe wino  pochodzi z równie malowniczego siedliska. Winnice Strekov 1075, zarządzane przez Zsolta Sütő, leżą na tarasach, górujących nad tu i ówdzie rozrzuconymi stawami i bagniskami. Taki zróżnicowany krajobraz jest odpowiedzialny za unikalny mikroklimat tego miejsca. Profil tutejszych gleb też jest całkiem urozmaicony: mieszanka gliny i iłów leży na podłożu złożonym z piaskowców, wapieni i pamiątek po morzu, które istniało tu przed milionami lat. Drążąc dalej w głąb podłoża i czasu, można dokopać się też do malowniczo wyglądających, prastarych pokładów gliny, której kolory mienią się wszystkimi odcieniami żółci, ochry i sinych błękitów.

© strekov1075.eu

Dla kontrastu, krzewy winorośli, z których powstała Porta #4, to istne młodziaki – mają zaledwie około sześciu lat. Niektórzy winiarze twierdzą, że winogrona nadają się do winifikacji po co najmniej dekadzie, a nawet dwóch, od zasadzenia krzewów. Wibrująca aromatami i urzekająca złożonością w ustach Porta #4 wydaje się przeczyć temu przekonaniu. Swoją drogą, jestem bardzo ciekawa, jaki charakter będą miały wina Zsolta za dziesięć lat, skoro już teraz przynajmniej część z nich jest absolutnie wystrzałowa.

W połączeniu ze świetną kwasowością i apetycznym słonawym tłem wino „siada jak stadko szczeniaczków na kolanach”.

Taka też jest właśnie Porta #4, oszałamiający kupaż kilku szczepów. Mamy tu więc grünera veltlinera, dominującego w blendzie wespół z ryzlingiem vlašským, znanym też jako welschriesling. Do tego domieszka dwóch krzyżówek: różano-morelowo-korzennego słowackiego devína (efekt mariażu gewürtztraminera i roter veltlinera) oraz podatnego na botrytis morawskiego aureliusa (dziecko neuburgera i rieslinga). Żeby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, Zsolt pomieszał ze sobą kilka roczników – od 2011 do 2017 z wyłączeniem nieco mniej udanego 2014. I co jeszcze? A to, że grüner z rocznika 2011 spędził sześć miesięcy pod kożuchem z drożdży (flor), który wytrącił się podczas fermentacji, dzięki czemu wino zachowało kwasowość i otrzymało specyficzne, nieco orzechowe nuty. Z kolei najmłodszy składnik, devín z 2017 roku, spędził po fermentacji pięć miesięcy na osadzie, który dla odmiany osiadł sobie na dnie kadzi. Podobnie ryzling vlašský i aurelius, przy czym tego ostatniego, zgodnie z planem, dotknęła jeszcze  szlachetna pleśń, a przed rozpoczęciem fermentacji pomacerował się wstępnie przez miesiąc na skórkach. Uff. Po tym wszystkim Zsolt darował już sobie filtrację i klarowanie, dosypał natomiast li tylko szczyptę siarki. Któregoś tam dnia być może w końcu odpoczął.

Zsolt Sütő © strekov1075.eu

Efekt?

Hipnotyzujący. Kiedy pierwszy raz po długiej przerwie spróbowałam tego wina na zeszłorocznym Autentikfest Moravia w Boleradicach, uderzyły mnie przede wszystkim dwie rzeczy: kamienie i kwiaty, co w sekundę dało metaforyczne (albo całkiem dosłowne) skojarzenie z nazwą, która znalazła się w tytule tego tekstu. Mętnawe wino w kolorze starego, ciekłego złota, intensywnie pachnie świeżo zebranym bukietem dzikich kwiatów z białymi różami na czele. Do tego nuta słonego rosołu i kamiennego morskiego wybrzeża. I jeszcze brzoskwinie, i jeszcze morele podsypane skórką pomarańczy. W ustach znów pomarańcza, tym razem kandyzowana, i znów morele i brzoskwinie, tym razem bardziej konfiturowe. Cały owocowy sad kipi tu zresztą świeżością i soczystością, a niuans białego i czarnego pieprzu ciekawie jeszcze to wszystko podkręca. W połączeniu ze świetną kwasowością i apetycznym słonawym tłem wino „siada jak stadko szczeniaczków na kolanach”.

Strekov 1075 Porta #4

Ale czy jest przymilne? Nie powiedziałabym. Porta #4 z pewnością jest jednym z tych win, które podczas degustowania nie pozwalają myśleć o niczym innym.

Wino nie jest obecnie dostępne w Polsce, a powinno.

2 odpowiedzi na “Stone Roses ~ Strekov 1075 Porta #4”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: