Skończona elegancja ~ Chardonnay – Pinot Blanc 2012 Vinařství Krásná hora

Z prawdziwym żalem i niemal pietyzmem wypiłam ostatnią butelkę, którą przywiozłam z Moraw Południowych. Na sam koniec zostawiłam sobie kupaż chardonnay i pinot blanc autorstwa winiarzy z mojej ulubionej, jak dotąd, winnicy – Krásná hora w Starym Poddvorovie. Jednak okazja do otworzenia butelki pojawiła się w sposób nieplanowany. Mianowicie, okazała się kołem ratunkowym po nieudanej interakcji z kalifornijskim (!) sake, które przyniósł mi P., a które dostał od swojego brata.

Chardonnay – Pinot Blanc 2012 Vinařství Krásná hora
Chardonnay – Pinot Blanc 2012 Vinařství Krásná hora

Słomkowo-zielony kupaż rześko pachniał kredą, białymi kwiatami, zielonym jabłkiem i skórką gorzkich cytrusów. W ustach rześkie, mineralne i słonawe, z dobrą kwasowością i subtelnym owocem (jabłka, limonka, agrest). Alkohol praktycznie niewyczuwalny, natomiast z czasem rozwinęły się nuty naftowe, co przydało winu kręgosłupa, jednak bez uszczerbku na świeżości i czystości smaków i aromatów. Zaskoczenia nie było: do tak subtelnej potrawy jak sushi kupaż sprawdził się rewelacyjnie.

Rześki mikroklimat okolicy Starego Poddvorova, skąd pochodzi to młode wino sprawił, że klasyczne bordoskie szczepy pokazały to, co w młodym winie najlepsze, czy raczej to, co najbardziej lubię: wiosenną świeżość i nieco egzotyczną bryzę. Z kolei lekkie i dobrze przepuszczalne gleby wpłynęły na bogactwo aromatów. Pozostając w żałobie po swoich morawskich zdobyczach czekam na następny wyjazd do winnicy. Albo po prostu spytam, czy mogą mi je przysłać, bo, jak na widzę, w opcjach wysyłki jedynym krajem zagranicznym, który obsługują, jest jedynie Słowacja.

Oczy: słomkowo-zielone

Nos: kreda, białe kwiaty, zielone jabłko, skórka cytrusów

Usta: mineralne, jabłka, limonka, agrest, słonawe, średnia kwasowość, nafta

Ogólna ocena: 5/5

Jedna odpowiedź na “Skończona elegancja ~ Chardonnay – Pinot Blanc 2012 Vinařství Krásná hora”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: